بحث همراه انتقال تصویری سینمای سینمایی

بحث: همراه انتقال تصویری سینمای سینمایی اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی عدم ارائه فهرست در انتخابات آتی محتمل است/ بعضی در دولت و مجلس نتوانستد انتظار

علی تاجرنیا با تاکید بر اینکه عدم همکاری در انتخابات آتی جهت بازیابی سرمایه اجتماعی کافی نیست گفت این اقدام به هر حال می تواند پاسخی جهت آن بخش از هواداران اصلا

عدم ارائه فهرست در انتخابات آتی محتمل است/ بعضی در دولت و مجلس نتوانستد انتظار

تاجرنیا: عدم ارائه فهرست در انتخابات آتی محتمل است/ بعضی در دولت و مجلس نتوانستد انتظارات مردم را برآورده کنند

عبارات مهم : سیاسی

علی تاجرنیا با تاکید بر اینکه عدم همکاری در انتخابات آتی جهت بازیابی سرمایه اجتماعی کافی نیست گفت این اقدام به هر حال می تواند پاسخی جهت آن بخش از هواداران اصلاح طلبی باشد که اعتقاد هستند مرزهای هویتی ما باید کاملا روشن باشد.

انتخابات بت نیست. این جمله سعید حجاریان تئوریسن اصلاح طلب است و باب گفت و گو در مورد احتمال عدم همکاری اصلاح طلبان در انتخابات های آتی را باز کرده هست. حجاریان اخیرا در گفت و گویی گفته بود که اگر شورای نگهبان در انتخابات آتی مجلس رد صلاحیت های گسترده داشته باشد ممکن است که اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکنند. بعضی از فعالان سیاسی اصولگرا ولی این حرف را جدی نگرفته و این اظهارنظر حجاریان را فرار رو به جلو خواندند.

عدم ارائه فهرست در انتخابات آتی محتمل است/ بعضی در دولت و مجلس نتوانستد انتظار

برای مثال ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گو با نامه نیوز تاکید کرده بود که اصلاح طلبان طی سال های گذشته با وجود همین ساختار سیاسی و همین شورای نگهبان در انتخابات شرکت کرده اند و بعد از این نیز می کنند. او اصرار داشت که جریان اصلاح طلب هیچ وقت از قدرت کنارگیری نمی کند. فعالان سیاسی اصلاح طلب ولی ضمن تاکید بر ضرورت حضور در قدرت از وجود خط قرمزهایی که هویت آن ها را مشخص می کنند ، گفتند. علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی از جمله این افراد است که گمان می کند عدم همکاری در انتخابات در صورت رد صلاحیت های گسترده شورای نگهبان می تواند موجب اعتماد سازی بین افکار عمومی شود و محتمل است.

وی در گفت و گو با نامه نیوز، گفت: «من فکر می کنم تا جایی که ظرفیت جهت سیاست ورزی و حضور در انتخابات وجود دارد، باید از آن استفاده کرد. تصور من این است که با توجه به شرایط بین المللی و داخلی قطعا رد صلاحیت ها سخت گیرانه تر از گذشته نخواهد بود ولی طبیعا هنگامی که که به هر دلیلی امکان استفادها از ظرفیت های یک جریان بوجود نیاید حق آن است که در انتخابات لیست ندهد».

علی تاجرنیا با تاکید بر اینکه عدم همکاری در انتخابات آتی جهت بازیابی سرمایه اجتماعی کافی نیست گفت این اقدام به هر حال می تواند پاسخی جهت آن بخش از هواداران اصلا

تاجرنیا افزود: «ما امروز تاوان عملکرد بخشی از نمایندگانی را در لیست امید می پردازیم که این ها اولویت های مهم اصلاح طلبان جهت حضور در پارلمان نبودند. طبیعتا هنگامی که که نمایندگان نتوانند حداقل های مورد انتظار یک جریان سیاسی را برآورده نکنند، جریان سیاسی نیز حق دارد که در انتخابات لیست ندهد».

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه « ما اکنون به دو چالش مواجه هستیم» گفت: « نخست چالش رد صلاحیت های گسترده شورای نگهبان که اجازه نمی دهد ظرفیت های کامل جریان اصلاح طلب به عرصه وارد شود و چالش دیگر افکار عمومی است که هنگامی که اعتماد می کند و رای میدهد حداقل انتظاراتی از نمایندگان دارند و زمانی هم که انتظارات خود را برآورده نمی بینند، در وهله اول به خود نمایندگان و در وهله دوم به آن جریان سیاسی بی اعتماد می شوند. بنابراین من بسته به نوع موضع شورای نگهبان، عدم حضور اصلاح طلبان در انتخابات آتی را محتمل می دانم.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همکاری با تمام ظرفیت در انتخابات می تواند ریزش رای جریان اصلاحات به واسطه عملکرد فراکسیون امید و دولت آقای روحانی را جبران کند، گفت: « به نظر من جبران آن دشوارتر از این حرف ها هست. الان جریان اصلاح طلب باید سرمایه اجتماعی خود را بازیابی مجدد کند. به صرف اینکه در انتخابات پیش رو همه تایید صلاحیت شود و لیست دهیم موجب جلب دوباره آرا نمی شود. جهت اعتماد سازی نیازمند کارهایی دیگری هم هستیم ولی بخش مهمی از آن همین است که بتوانیم ظرفت های مهم را مورد بهره برداری قرار دهیم».

عدم ارائه فهرست در انتخابات آتی محتمل است/ بعضی در دولت و مجلس نتوانستد انتظار

تاجرنیا توضیح داد: « باید روش ها را اصلاح کنیم . ما در جریان اصلاح طلبی نیاز به پالایش داریم. بعضی از افراد با نردبان این جریان اوج آمده و نتوانسته اند در دولت و مجلس انتظارات مردم را برآورده کنند. این ها اعتماد عمومی را نسبت به جریان اصلاح طلب خدشه دار کرده اند. به صرف اینکه یک سری کاندیداهای دیگر مطرح شوند، این اعتماد باز نمی گردد».

نماینده پیشین مجلس در تصویر العمل به بیانات بعضی کارشناسان سیاس اصولگرا که اعتقاد هستند اصلاح طلبان هیچ وقت از قدرت کنارگیری نمی کنند و قبلا هم در شرایط سخت و با وجود رد صلاحیت های گسترده در انتخابات همکاری کردند، گفت: « این ها اشتباه می کنند تجربه مجلس پنجم، چهارم یا هفتم نشان می دهد که اصلاح طلبان به صورت جدی در انتخابات وارد نشدند. اصلاح طلبان با شدت و ضعف تجربه عدم حضور در انتخابات را دارد».

علی تاجرنیا با تاکید بر اینکه عدم همکاری در انتخابات آتی جهت بازیابی سرمایه اجتماعی کافی نیست گفت این اقدام به هر حال می تواند پاسخی جهت آن بخش از هواداران اصلا

وی در مورد تاثیرات عدم همکاری اصلاح طلبان در گزینش بر فضای سیاسی کشور گفت: « این را باید روشن کنیم که شرکت کردن و لیست دادن در انتخابات حق هر فرد و جریان سیاسی هست. این حق ما است و ما مکلف نیستیم. طبعیتا نباید این طور تصور شود که اگر کسی از این حق خود استفاده نکند، مشی غیرمسالمت جویانه ای را در پیش گرفته است».

تاجرنیا در مورد نتیجه های عدم همکاری در انتخابات جهت جریان اصلاح طلب نیز توضیح داد: « شرکت نکردن بخشی از انتظارات طرفداران جریان اصلاح طلبی هست. بازگشت سرمایه اجتماعی نیازمند یک سری کارها جدی تر است ولی عدم همکاری در صورت وجود رد صلاحیت های گسترده می تواند پاسخی باشد جهت آن بخشی که اعتقاد هستند مرزهای هویتی جریان اصلاح طلب باید کاملا براق و مشخص شود و به هر قیمتی نباید در انتخابات شرکت کرد».

عدم ارائه فهرست در انتخابات آتی محتمل است/ بعضی در دولت و مجلس نتوانستد انتظار

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا عدم شرکت در انتخابات و واگذار کردن آن به جریان رقیب به نفع کشور است یا خیر، گفت: «من خودم به عدم حضور در انتخابات اعتقاد نیستم. جهت همین هم گفتم تا جایی که ممکن است باید از ظرفیت انتخابات استفاده کرد و با توجه به ساخت قدرت در کشور ما بدون جایگاه داشتن در مجموعه و ساختار دولت اصلا امکان اصلاح طلبی وجود ندارد ولی این هم یک حداقل هایی دارد. اگر خطوط قرمز و حداقل هایی را تعیین نکرده باشیم بیم این می رود که کاملا به ورطه عملگرایی صرف و بی تاثیری و بدون اصول اصول بودن در عرصه سیاسی بیفتیم لذا باید بین حضور و عدم حضور با شرایطی که عرض کردم یک نقطه تعادلی ایجاد کرد.»

واژه های کلیدی: سیاسی | اعتماد | همکاری | انتخابات | اصلاح طلب | رد صلاحیت | اصلاح طلبان | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs